.

Czytam sobie w bibliotece o … Zofii Stryjeńskiej

Filia Publiczna wzięła udział w konkursie „Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu zajęć dla dzieci, celebrujących rocznicę odzyskania niepodległości, inspirowanych jedną z czterech książek Wydawnictwa Egmont z serii “Czytam sobie z kotylionem”. Wzięli w niej udział uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej Nr 1. Spotkanie oparliśmy o książkę „O Zofii, co zbierała kolory” autorstwa Angeliki Kużniak. To pełna humoru i zwrotów akcji historii życia wybitnej polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej, której początek wielkich sukcesów związany jest z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Zajęcia rozpoczęliśmy od głośnego czytania książki, później podczas zabawy w „kapustę” dzieci mogły sprawdzić zapamiętane informacje. Zaś krótka prezentacja dotycząca twórczości Zofii Stryjeńskiej, przybliżyła im sylwetkę malarki.
Drugą część spotkania poprowadziły Panie: Jolanta Ziółkowska, malarka i Prezes Klubu Plastyka „Impresja” w Choszcznie oraz Justyna Bzowa, rysowniczka i członkini wspomnianego klubu.
Pani Jolanta opowiedziała o technice malarskiej, którą posługiwała się Zofia Stryjeńska, omówiła wybrane dzieła artystki, zwracając uwagę na kolorystykę i kompozycje prac. Podczas zajęć stworzyliśmy także tzw. „żywy obraz”, czyli odwzorowaliśmy jedno z dzieł malarki. W rolę postaci z obrazu wcieliła się Martyna Bryzek, która wytrwale pozowała także przy kolejnym zadaniu plastycznym, gdy dzieci musiały namalować wybrany element stroju naszej modelki.
Dopełnieniem spotkania była wizyta uczniów w Małej Galerii Choszczeńskiego Domu Kultury, gdzie zwiedzili wystawę „Piękna Niepodległa”. Dla większości dzieci, była to pierwsza wizyta w tak niezwykłym miejscu, dlatego też z wielkim zainteresowaniem obejrzały prace rysunkowe, malarskie i fotograficzne, prezentujące piękno polskiego krajobrazu w tym ziemi choszczeńskiej.

Total Page Visits: 981 - Today Page Visits: 1