.

Odkryj tajemnice Polic w Choszcznie

23 listopada Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej oraz Koło nr 17 w Choszcznie Oddział Szczeciński Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zapraszają na wykład JANA MATURY „Tajemnice Polic i okolic”. 

Spotkanie ze sportowcem, nauczycielem i regionalistą zarazem, realizowane jest w ramach projektu „Ruchome wykłady regionalne w bibliotekach Pomorza Zachodniego”, podczas których  poszczególni prelegenci przedstawiają fakty i ciekawostki o regionie, budując tym samym naszą tożsamość zachodniopomorską. Jak mówią organizatorzy projektu chodzi o stworzenie społeczeństwa wiedzy nie tylko integrującego środowisko bibliotekarskie, ale także stymulującego „ruch”, a więc przepływ wiedzy, osób oraz inspiracji. Tegoroczna edycja obejmuje trzynaście prelekcji w trzynastu bibliotekach województwa zachodniopomorskiego. Nadmieńmy, że nasi przedstawiciele, czyli  dr Sławomir Giziński w Policach opowiadał o choszczeńskim garnizonie (relację z tego wydarzenia przeczytacie klikając tutaj), zaś ppłk Andrzej Szutowicz już w najbliższy piątek w Białogardzie przedstawi dzieje Drawna (zapowiedź spotkania znajdziecie tutaj).

Jeszcze raz zapraszamy do naszej biblioteki 23 listopada o godzinie 17.00. Wraz z Janem Maturą odkryjmy   „Tajemnice Polic i okolic”.

Kilka słów o Janie Maturze:
Badacz dziejów Polic i regionu polickiego. Regionalista, nauczyciel, sportowiec. Początkowo interesował się przeszłością rodzimej Ziemi Nyskiej, po przeprowadzce do Polic w 1980 stał się znawcą historii Ziemi Polickiej. Owocem jego 20-letnich studiów nad dziejami Polic jest monografia Historia Polic od czasów najstarszego osadnictwa do II wojny światowej (Szczecin 1999) opatrzona przedmowami recenzującego ją prof. Antoniego Gizy i burmistrza miasta Police Władysława Diakuna. an Matura zinwentaryzował wszystkie zabytki sztuki sepulkralnej cmentarzy polickich. Zebrał obszerną kolekcję materiałów dotyczących dziejów Polic. Publikował popularnonaukowe artykuły historyczne i regionalistyczne w „Gazecie Polickiej”, „Dzienniku Szczecińskim”, „Nowym Kurierze”, „Magazynie Polickim” i „Kurierze Szczecińskim”. W roku 1996 zaproponował władzom miasta Police utworzenie małego, niezależnego muzeum historii regionalnej. Muzeum to, Galeria Historyczna Polic, zostało otwarte na przełomie 1996 i 1997 roku. Mieści się w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach. Na prośbę władz gminy Police opracował dokumentację Lapidarium Polickiego gromadzącego groby poniemieckie, otwartego 30 września 1998 przy udziale gości niemieckich.
Wykonuje także grafiki i akwarele przedstawiające dawne Police.
Jan Matura posiada również osiągnięcia w dziedzinie krzewienia kultury fizycznej w Policach. Był jednym z pierwszych czynnie uprawiających bieg w tym mieście. Inicjator imprez sportowych, uczestnik biegów i maratonów w kraju i Europie, trener młodzieży, obecnie nauczyciel wychowania fizycznego w Tanowie.
Blog Police750, utworzony na okazję 750-lecie nadania praw miejskim Polic, funkcjonuje nieprzerwanie od 2008 r. i jest jednym z najdłużej i najaktywniej prowadzonych blogów historycznych i krajoznawczych na Pomorzu Zachodnim. Jest to obszerne i różnorodne kompendium wiedzy na temat Polic, okolic i Pomorza Zachodniego.

Notka biograficzna pochodzi ze strony internetowej: http://police750.blogspot.com/p/o-autorze-bloga.html

 

Total Page Visits: 2411 - Today Page Visits: 2