Żonkile

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku nasza placówka wzięła udział w akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia przypadła 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

W tym roku w warsztatach wokół tradycji i kultury żydowskiej wzięli udział uczniowie klasy III a ze  Szkoły Podstawowej Nr 3 w Choszcznie. Wykorzystując aktywności łączące ze sobą elementy zabawy i wiedzy trzecioklasiści dowiedzieli się czym jest tałes, jarmułka i dlaczego chanukowy świecznik ma osiem ramion. Poznali także podstawy alfabetu hebrajskiego.  Jednak najwięcej emocji wzbudziła gra w drejdla, czyli tradycyjny element obchodów „święta świateł”. Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy żółte żonkile, symbol pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r.

Dziękujemy serdecznie Pani Marii Mińskiej z Księgarnia Pegaz za wsparcie organizacyjne spotkania.