.

WIECZÓR POEZJI RELIGIJNEJ ZE ZBIGNIEWEM SMOCZKIEM

20 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie miało miejsce spotkanie z leśnikiem tworzącym poezję religijną – ZBIGNIEWEM SMOCZKIEM. Poeta w rozmowie z dziennikarką JOANNĄ OSIŃSKĄ, opowiedział o tym jak ze swawolnego trybu życia, wypełnionego fascynacją kobietami i osoby nie stroniącej wówczas od alkoholu, stał się człowiekiem silnie wierzącym.

Z. Smoczek mówił także o poszukiwaniu błogosławionej ciszy, będącej podwaliną rozwoju duchowego oraz o niezwykłej sile wiary. Wspomniał także o wychodzeniu z nałogu, i o chorobie dwubiegunowej pełniącej niezwykle ważną rolę w procesie tworzenia przez niego wierszy religijnych. – Teksty budzą mnie w środku nocy. Chwytam wtedy za długopis i zapisuję wszystkie myśli. Potem je szlifuję przez kilka dni, czasem dłużej. Jednak bez mojej choroby, bez tych górek emocjonalnych, nie byłbym w stanie tworzyć – wyjaśnił Z. Smoczek. Poeta zauważył także, że podczas swej  zawiłej życiowej wędrówki spotkał wielu dobrych ludzi, którzy wciąż są dla niego przekaźnikami głębi wiary. Podkreślił też, że swą wrażliwość zawdzięcza rodzicom. To oni, nauczyli go dostrzegać dobro ludziach i patrzeć na życie z nadzieją i wiarą.

Nadmieńmy, że wieczór poezji ze Zbigniewem Smoczkiem został dofinansowany  z dotacji celowych: Gminy Choszczno na realizację zadania „Przeciwdziałanie alkoholizmowi” oraz z dotacji Starostwa Powiatowego w Choszcznie.

Total Page Visits: 1463 - Today Page Visits: 9