.

U MARII DĄBROWSKIEJ NA URODZINACH, CZYLI NOC BIBLIOTEK 2019

To były dwie wspaniałe NOCE W BIBLIOTECE, podczas których, zgodnie z tegorocznym hasłem akcji „Znajdźmy wspólny język”, dokonaliśmy międzypokoleniowej wymiany myśli, uczuć i zdarzeń.

I tak w piątkowy wieczór (4 października) rządziły dzieci. Czytały komiksy „Ptyś i Bill”, oglądały film o tym samym tytule, grały na macie i poznawały sekrety tworzenia kreskówek. Jedną nawet dokończyły.

Zaś w sobotnią noc dorośli czytelnicy świętowali 130 rocznicę urodzin patronki naszej biblioteki – Marii Dąbrowskiej. Były konkursy, quiz przy użyciu smartfonów, krzyżówki, wystawa okolicznościowa i wspomnienia ze spotkania autorskiego z pisarką, które odbyło się w 1954 roku w Choszcznie. – Mój mąż był wówczas uczniem szkoły podstawowej. Znalazł się tam w nagrodę, bowiem był laureatem konkursu właśnie o Marii Dąbrowskiej. Po latach opowiadał o tym, jak to pisarka pogłaskała go po głowie, i jak potem, dumnie kroczył przez miasto wspominając tę chwilę – opowiada Danuta Grejć, wdowa po panu Eligiuszu. Pani Danuta dodaje, iż mąż uwielbiał czytać książki, i wręcz okupował choszczeńską bibliotekę. Zaznaczyła także, że i jej losy są również splecione z patronką naszej placówki. – Można powiedzieć, wyjechałam od Pani Dąbrowskiej i po latach przyjechałam do niej – spuentowała. Wytłumaczyła przy tym, że pochodzi z Kalisza, miasta położonego kilka kilometrów od Russowa, miejsca narodzin pisarki. A tam, jak mówi pani Danuta, życie i twórczość pisarki zna prawie każdy.
Sobotni wieczór uświetniła prelekcja Aleksandry Skiby z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Bibliotekarka opowiedziała o tym, czego Maria Dąbrowska w listach do swej siostry i siostrzenicy Danuty Hepke-Kelch, kierowniczki naszej placówki nie napisała oraz o tym, o czym zazwyczaj pisała. Dodajmy, że odczyt ten odbył się dzięki współpracy z członkami Okręgu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, w ramach akcji „Ruchome Wykłady Pomorzoznawcze. Poznaj swój region”.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych akcji za wspaniałą integrację i mile spędzony czas.
Dodajmy, że obie Noce w Bibliotece przygotowały: Halina Kluczewska i Ewa Zajkowska z Czytelni dla Dorosłych oraz Izabela Szczyż z Filii Publicznej, a także Irena Kozłowska i Katarzyna Jezierska z Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie.

Total Page Visits: 783 - Today Page Visits: 1