.

„MISTRZOWIE MAŁYCH FORM O WIELKICH UCZUCIACH”, czyli Narodowe Czytanie 2019

W sobotni wieczór (7 września), blisko siedemdziesięciu choszcznian spotkało się w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej, by wspólnie, przy blasku świec, przeczytać i wysłuchać choszczeńskiej interpretacji polskich nowel. Podobnie jak w ubiegłym roku, przygotowała ją ANNA STETKIEWICZ z Biblioteki Klubu Wojskowego 12 Brygady Zmechanizowanej.  Była to podróż przez kilka epok. Jak w kalejdoskopie zmieniali się autorzy, bohaterowie, utwory i ich język, tematyka i obraz świata. Dzięki temu, publiczność miała możliwość odkrywania zaskakujących analogii i nieoczywistych zestawień. Autorka sięgnęła po dzieła niewielkich rozmiarów, tworzonych przez wielkich mistrzów, takich jak: Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa, Brunon Schulz, Maria Dąbrowska, oraz Kornel Filipowicz. W gronie tym znalazł się również Andrzej Sapkowski. A. Stetkiewicz swym wyborem udowodniła, że  małe i skromne, często dawno zapomniane, a może nigdy nieodkryte jest piękne, i jakże uniwersalne. Skupiając się na tym, co ludziom najbliższe, czyli na emocjach, których na co dzień doświadczają, ofiarowała publiczności w wielu formach i nieoczywistych odsłonach, garść radości, bólu, tęsknoty, spełnienia, czy poczucia straty i miłości. Czternastoscenowy scenariusz A. Stetkiewicz nie wywołałoby tylu wrażeń, gdyby nie trzydziestoosobowa grupa mieszkańców naszego powiatu, miłośników literatury, którzy wcielili się w role przygotowanych tekstów. Za co im serdecznie jako organizatorzy Narodowego Czytania 2019 dziękujemy.

Przypomnijmy, że akcję „Narodowe Czytanie” po raz pierwszy zorganizowano w 2012 roku. Pierwszą lekturą, którą Polacy wspólnie przeczytali był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Rok później czytano „Zemstę” Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji, a przede wszystkim za pomoc i udzielone nam wsparcie.

Obsada NARODOWEGO CZYTANIA 2019
 „MISTRZOWIE MAŁYCH FORM O WIELKICH UCZUCIACH”:

H. Rzewuski, Pamiątki Soplicy: BRONISŁAW MIELCZAREK I OSKAR KURPIŃSKI

B. Prus, Kamizelka: WIESŁAW KIERUZEL I TOMASZ WRÓBLEWSKI; MAŁGORZATA SZEMLIJ i ADAM BIENIAS

J. Iwaszkiewicz, Panny z Wilka: ANNA STETKIEWICZ I ROMAN SZYMAŃSKI; BEATA STARUCH I R. SZYMAŃSKI (za ks. JAKUBA SUSZYŃSKIEGO)

M. Konopnicka, Dym: MAŁGORZATA MAJEWSKA I SZYMON MAJEWSKI; PATRYCJA SOBCZAK I MATEUSZ RUDAWSKI

B. Schulz, Sanatorium pod Klepsydrą: AGNIESZKA BŁOCH I WERONIKA RUSIECKA, PIOTR FIGAS I MICHAŁ TOMASZCZUK
E. Orzeszkowa, Dobra pani: BARBARA LASZKO I KATARZYNA STACHAŃSKA; JOANNA KUPNIEWSKA I MAŁGORZATA TARATAJCIO
K. Filipowicz, Formikarium: R. SZYMAŃSKI I OSKAR BAJBUŁA

M. Dąbrowska, Pies: JULIA KRASZEWSKA I MARTYNA BRODA; SZER. ELŻBIETA GRABICZ I ST. SZER. TOMASZ CAREWICZ
A. Sapkowski, Ostatnie życzenie: JOANNA KONOPACKA I M. TOMASZCZUK

Narratorzy: MARTA STANIEWSKA i KATARZYNA JEZIERSKA
Scenariusz i opracowanie tekstu: ANNA STETKIEWICZ, scenografia:  pracownicy MBP zdjęcia: IRENA KOZŁOWSKA, HALINA KLUCZEWSKA, PIOTR FIGAS.

Total Page Visits: 1750 - Today Page Visits: 2