.

Z Mirabelką poznaliśmy historię 100licy

25 września Filię Publiczną naszej biblioteki odwiedziła klasa III B Szkoły Podstawowej Nr 1 w Choszcznie. Uczniowie wzięli udział w warsztatach literacko –plastycznych w ramach akcji czytelniczej „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Inspiracją do stworzenia tej ogólnopolskiej akcji stała się niezwykła książka „Mirabelka” autorstwa Cezarego Harasimowicza.

Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu, w którym sam autor książki Cezary Harasimowicz opowiedział o losach pewnego drzewka- Mirabelki. Dzieci dowiedziały się, że prawdziwa bohaterka opowieści rosła naprawdę, poznały jej losy i co się z nią stało. Czytając wybrane fragmenty książki przenieśliśmy się na warszawskie przedwojenne podwórko, przy którym rosła owa Mirabelka. Dzięki opowieściom tego drzewka, które czuło, widziało i posiadało zdolność rozmawiania z dziećmi poznaliśmy historie wielu mieszkańców warszawskich Nalewek : Dorki, braci Alfusów, Noamka.
Oczami Mirabelki śledziliśmy zmiany jakie zachodziły w Warszawie i w Polsce na przestrzeni dziesiątków lat, rozmawialiśmy o tak trudnych tematach jak wojna i getto warszawskie.
Po przeczytaniu tekstu uczniowie błyskawicznie rozwiązali test sprawdzający spostrzegawczość i zapamiętane informacje. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, wszyscy delektowaliśmy się pysznymi powidłami z owoców mirabelki, opisywaliśmy ich smak, skojarzenia związane z tym owocem, ten punkt zajęć okazał się strzałem w dziesiątkę.
Warsztaty zakończyliśmy twórczą pracą plastyczną, dzieci wykonały własne mirabelkowe drzewka, oraz plakat, na którym umieszczą życzenia dla Polski z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Izabela Szczyż

Total Page Visits: 1199 - Today Page Visits: 1