.

Choszczeńskie Pulitzery Szkolne rozdane po raz 19.

W przedświąteczny piątek zakończyły się zmagania młodych dziennikarzy powiatu choszczeńskiego. Najlepsi w różnych formach dziennikarskich w obecności przedstawicieli władz samorządowych powiatu i gminy, jurorów oraz dyrektorów szkół odebrali tytuły laureata Choszczeńskiego Pulitzera Szkolnego 2023. Wyróżnienia trafiły do autorów 9 prac.

W tym roku zaproponowaliśmy nieco inną formułę. Nie jest to już konkurs na najlepszą gazetę szkolną – jak było to przez 18 poprzednich edycji – lecz konkurs dziennikarski adresowany jest do młodzieży z całego powiatu choszczeńskiego o nagrodę Choszczeńskiego Pulitzera Szkolnego. Zmiana umożliwia udział wszystkim uczniom naszego powiatu, bez względu na to czy w ich szkole jest redagowana gazeta, czy też nie.

Do konkursu zgłoszono 27 prac, które przygotowało 31 uczniów wywodzących się z 6 szkół, a reprezentujących 3 gminy naszego powiatu.

Tegoroczna edycja umożliwiła młodzieży wykazanie się poprzez nowe media. Zaproponowaliśmy udział w 3 kategoriach:

  • tradycyjnej (umownie nazwanej „na papierze”) – pozwalając uczestnikom wybrać sposób wypowiedzi np. poprzez tekst w dowolnej formie dziennikarskiej (wywiad, esej, felieton…) lub w formie fotoreportażu. Ku naszemu zaskoczeniu,właśnie w tej kategorii zgłoszono najwięcej prac – a dokładnie 20,
  • dwie kolejne kategorie to w sumie 7 prac, ale pracowało przy nich aż 15 osób. Tu była możliwość pokazania własnej realizacji filmowej (podcastu, reportażu, blogu, vlogu…), albo zaprezentowania profilu społecznościowego np. klasy, gazety szkolnej czy jakiejś organizacji szkolnej.

Konkurs poprzedziły warsztaty dziennikarskie, które przeprowadzili największe autorytety w swoich dziedzinach, tj.:  red. Paweł Reszka (pisarz oraz laureat wielu prestiżowych nagród dziennikarskich) i dr hab. Katarzyna Węgorowska (językoznawczyni i lingwokulturolożka,  profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, wykładowca wydz. dziennikarstwa). W ostatnim etapie wykładowcy warsztatowi podjęli się roli jurora, a do ich grona dołączyła kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Choszcznie – Renata Cichowska.

Po wnikliwej analizie wszystkich prac jurorzy wyłonili LAUREATÓW CHOSZCZEŃSKIEGO PULITZERA SZKOLNEGO 2023, a zostali nimi:

ZUZANNA ŻUŁTASZEK,  uczennica klasy III z Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie  – za ciekawy obrazek reporterski „Darmowa dawka nienawiści”;

OLIWIA KRÓL, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie – za tekst „(Nie)moda na czytanie”;

HANNA KUCHARCZYK, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Krzęcinie  – za relację dziennikarską „Z wizytą w redakcji Kuriera Szczecińskiego”;

MAGDALENA RUTKIEWICZ, uczennica klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 1 –  za „Wywiad z osobowością Choszczna”

oraz autorki filmowego reportażu „WOŚP w Choszcznie” –  WIKTORIA MIŁASZEWSKA i GABRIELA SZWECHŁOWICZ – uczennice klas VI ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Choszcznie.

WYRÓŻNIENIA w Konkursie otrzymali: 

w kategorii „na papierze”:

ADRIANNA IDZIAK, kl. III – Zespół Szkół nr 1 w Choszcznie – za tekst „Jak (nie) wyróżniać się z tłumu”;

EMILIA MEHMEDOV, kl. III – Zespół Szkół nr 2 w Choszcznie – za tekst „Syndrom Kubusia Puchatka”;

ANTONINA LESZCZYŃSKA, kl. VI – Szkoła Podstawowa w Krzęcinie – za relację „Jeśli masz czytelnika, to nie możesz go wypuścić”;

MAJA SULEJ, kl. II – Zespół Szkół nr 2 w Choszcznie – za wywiad „Trudne sytuacje raczej mobilizują mnie do pracy”;

MATEUSZ LUDWISIAK, kl. VII – Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie – za „wywiad” „O gwiazdce z Betlejem”;

ANTONI GÓRSKI, kl. VIII – Szkoła Podstawowa w Krzęcinie – za relację „Spotkanie z autorem”;

w kategorii  „social media” – profil szkoły, klasy, organizacji szkolnej w mediach społecznościowych (prowadzony przez uczniów lub z ich znaczącym udziałem):

ZUZANNA RAJKOWSKA, AMELIA KWILIŃSKA, JULIA MAŁODZIŃSKA i ALICJIA JUNG, uczennice kl. VIII ze Szkoły Podstawowej w Lubianie za e-gazetę szkolną „Ośmiorniczka”;

JAN GORZYNIK, uczeń klasy V ze Szkoły Podstawowej w Krzęcinie – redaktor e-gazetki szkolnej „Pogodna”;

w kategorii „Multimedia” – np. realizacja filmowa, telewizyjna, radiowa, wideo, podcast.

NELA KROPIDŁOWSKA i LAURA CICHOŃ, uczennice kl. VII szkoły Podstawowej nr 3 w Choszcznie za filmową recenzję.

Opiekunowie merytoryczni uczniów otrzymali listy gratulacyjne.

fot. Irena Kozłowska

Total Page Visits: 239 - Today Page Visits: 1