.

CHOSZCZEŃSKIE NARODOWE CZYTANIE 2022

„Adam Mickiewicz. Nie tylko ballady, nie tylko romanse” to tytuł widowiska literackiego, które odbyło się w piątkowy wieczór (2 września) na skwerze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie. Spotkanie zrealizowano w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej Narodowe Czytanie 2022.

W tegorocznym święcie literatury wzięło udział prawie stu mieszkańców powiatu choszczeńskiego. Wspólnie wysłuchali i przeczytali dobrze znane utwory Adama Mickiewicza. – Wychodząc poza „Ballady i romanse”, chcieliśmy zilustrować opowieść o wybitnie utalentowanym człowieku  – tłumaczy ANNA STETKIEWICZ, która przygotowała scenariusz do choszczeńskiej edycji Narodowego Czytania. Bibliotekarka wraz trzydziestoma siedmioma lektorami zabrała uczestników  piątkowego spotkania w podróż przybliżającą publiczności postać, życie i twórczość poety, któremu przyszło tworzyć w niezwykle trudnych, ale interesujących czasach, u progu nowej epoki. Epoki pełnej niepewności.

Poprzez odpowiedni dobór tekstów udało się A. Stetkiewicz pokazać ponadczasowość i uniwersalność Wielkiego Wieszcza. – Uczmy się od człowieka, który zawsze pamiętał o swoich korzeniach, nie bał się inności, wystrzegał się łatwej oceny, a w życiu prowincji, małych miasteczek, wiosek, zaścianków widział źródło inspiracji, a nie kompleksów. Uczmy się od tego, który w kryzysach, stratach i rozczarowaniach znajdował natchnienie. Od tego, któremu wszelkie meandry ludzkiej psychiki, całą zawiłość świata, udało się sprowadzić do przejmującego apelu: Miej serce i patrzaj w serce! – usłyszeliśmy w podsumowaniu wydarzenia z ust narratorki widowiska Marty Staniewskiej.

We fragmentach utworów Adama Mickiewicza zaprezentowali się kolejno: Barbara Laszko („Romantyczność”), Stefan Szemlij, Tadeusz Krawiec („Pan Tadeusz. Epilog”), Wioletta Kaszak, Sławomir Giziński („Pani Twardowska”, Dorota Białach, Wojciech Sierakowski („Powrót taty”), Ewa Jabłońska, Anetta Bikowska („Do Matki Polki”), Agnieszka Szymczykowska, Katarzyna Jezierska, Wiesław Kieruzel („Lilie”), Martyna Żyta („To lubię”), Wioletta Witkowska, Ewa Zajkowska („Świtezianka”), Agnieszka Czukiewska, Małgorzata Szemlij („Rybka”), Halina Kluczewska, Roman Szymański („Pan Tadeusz. Zaloty”), Julia Bobrowska, Anna Kuźniak, HollyMcClean, Roman Szymański („Niepewność”), Agnieszka Szuba („Dziady. Część III”), Agnieszka Leciejewska, Piotr Figas („Sonety krymskie. Pryzmatyczna mozaika”), Mirosław Zienowicz („Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”), Joanna Konopacka, Izabela Szczyż, Krzysztof Kozikowski („Pan Tadeusz. Uczty”), Katarzyna Ostrowska („Nad wodą wielką i czystą”), Małgorzata Kloczkowska, Beata Staruch, Julia Bobrowska, HollyMcClean i Nadia Malinowska („Dziady. Część II”).

Dekoracją sceny zajęły się pracownice Klubu 12 BZ: Katarzyna Siekacz i Anna Argentati oraz MBP Choszczno: Irena Kozłowska i Alicja Prawica. O nagłośnienie i oświetlenie zadbali: Stanisław Twarogal i Andrzej Prenda. Zdjęcia wykonała: I. Kozłowska.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli z nami choszczeńską edycję Narodowego Czytania 2022, a więc wspaniałym wykonawcom oraz widzom, a także koleżankom z Klubu 12 Brygady Zmechanizowanej w Choszcznie, kolegom z Choszczeńskiego Domu Kultury i uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Choszcznie. Dziękujemy również wszystkim promującym i relacjonującym opisywane wydarzenie.

Nadmieńmy, że organizatorem tego wydarzenia była MBP w Choszcznie, Klub 12 BZ w Choszcznie, ChDK.

 

Total Page Visits: 847 - Today Page Visits: 2