.

XVII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek za nami. Podczas tych kilku dni bawiliśmy się z Wami Drodzy Czytelnicy wyśmienicie. Wspólnie odbyte podróże w głąb literatury, podkreślone smakiem wysublimowanych słów, oraz zapachem opisywanych historii i zdarzeń, udowodniły raz jeszcze, że spotkania z Wami, zarówno te wirtualne, jak i na żywo, choć w reżimie sanitarnym, to czysta przyjemność. A jeśli do świętowania dołączają się dzieci, to radość i zabawa tym bardziej gwarantowana. Choć ze względu na pandemię nie organizowałyśmy żadnych spotkań autorskich, czy zapowiadanych warsztatów z tworzenia komiksów, a także  akcji czytelniczych, podczas których zazwyczaj nasz dom książki tętnił życiem setki serc, to i tak bardzo licznie odwiedzaliście naszą bibliotekę. Tylko w minionym tygodniu  zrobiliście to 555 razy wypożyczając 1264 i zwracając 1781 książek. Dziękujemy Wam za to.  

            W tym roku, obchodom Tygodnia Bibliotek 2020 przyświecało hasło „Zasmakuj w bibliotece”. W Choszcznie, podobnie jak i w całym kraju, świętowanie rozpoczęliśmy 8 maja, w Dzień Bibliotekarza. Tego dnia, otrzymaliśmy od Państwa mnóstwo życzeń i przemiłych słów, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Tradycją stało się już, że w tym dniu wyróżniamy choszczeńskiego bibliotekarza minionego roku. Tym razem, doceniłyśmy Izabelę Szczyż, której innowacyjność i kreatywność oraz pozytywna energia, promują nowoczesny wizerunek bibliotekarza i otwartość na potrzeby wszystkich grup społecznych. Na uwagę zasługuje fakt, że mimo iż bibliotekarka prowadzi jednoosobową filię to zainicjowała niespełna 30 wydarzeń edukacyjno-kulturalnych popularyzujących nie tylko czytelnictwo wśród młodzieży, ale także przedstawiających istotne problemy społeczne. Wyróżnieniem tym oraz otrzymanym słodkim poczęstunkiem, zainaugurowałyśmy tegoroczny Tydzień Bibliotek.

A potem… zaprosiliśmy Państwa do wspólnej wirtualnej kulinarno-literackiej podróży dookoła świata. Razem smakowaliśmy różnych gatunków literackich. Były więc słodko-gorzkie reportaże z całego świata, ostre kryminały, krwiste thrillery, czy powieści kojące niczym plaster miodu. Rozsmakowaliśmy się także w limerykach i lepiejach. Dzieci zaś, delektowały się literaturą podróżniczą i przygodową. Chętnie też rysowały naprawdę urocze i przepyszne potrawy techniką Kawaii. A kawa w ich wykonaniu (tylko spójrzcie na poniższe ilustracje), to poezja smaku. Kulinarno-rysunkowe popisy maluchów zasłużyły na maksymalną liczbę gwiazdek Michelina.

Bardzo cieszy nas fakt, że do naszej akcji przyłączyli się również uczniowie. Ci, z klasy 3 C ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie  przygotowali niezwykłe poetyckie kąski dla łasuchów. Wraz z nimi delektowaliśmy się wierszami: Danuty Wawiłow „Zapach Czekolady” oraz Jana Brzechwy „Pomidor”. Ależ słodki zapach unosi się w każdym miejscu, gdy tylko słuchamy tych uczniowskich prezentacji. I o ile zdrowsi jesteśmy od tej witaminowej bomby warzywnej.

            Na zakończenie podkreślmy jeszcze raz, że wszystko to udało się dzięki Wam Drodzy Czytelnicy i Sympatycy naszej Biblioteki, za co serdecznie dziękujemy. Zauważyłyśmy też, że chętniej składacie zamówienia przez Elektroniczne Konto Czytelnika na dostępne w naszych placówkach książki, filmy i audiobooki. Cieszymy się z tego faktu, gdyż w aktualnej sytuacji pandemicznej, znacznie usprawnia to naszą pracę. Mamy też dla Was dobrą wiadomość, podczas kwarantanny zakupiłyśmy i opracowałyśmy prawie dwieście książek, w tym mnóstwo nowości wydawniczych, tak dla czytelników dorosłych, jak i młodzieży. Możecie już z nich korzystać.

Katarzyna Jezierska

Total Page Visits: 976 - Today Page Visits: 1