Akcja „Żonkile” w Filii Publicznej

Również i w tym roku Filia Publiczna włączyła się do zainicjowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcji społeczno-edukacyjnej  „Żonkile”, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. We współpracy z Małgorzatą Szemlij, nauczycielką  historii, odbyły się zajęcia dla uczniów klasy VIc SP Nr 1 w Choszcznie.

Data naszego spotkania nie była przypadkowa, bowiem 16 maja 1943 roku, po 28 dniach walki, Niemcy wysadzili Wielką Synagogę. Był to symboliczny koniec powstania.
Uczniowie obejrzeli film przedstawiający sytuację Żydów w przedwojennej stolicy, historię powstania getta warszawskiego oraz życie w nim aż do momentu wybuchu powstania i sam jego przebieg. Poznali także sylwetki bohaterów walczących w powstaniu wiosną 1943 roku.
Przypomnienie tamtych wydarzeń z pewnością przyczyni się do kształtowania w uczniach wrażliwości, poczucia odpowiedzialności i zwykłej ludzkiej solidarności z tymi, którzy potrzebują wsparcia lub pomocy.

I. Szczyż