.

Biblioteka poleca… bajki o emocjach

Uczą, łączą, radość dają – tak w skrócie można powiedzieć dwóch seriach książek o uczuciach autorstwa Ivanki Tomaszewskiej i Wojciecha Kołyszko. Seria bajek o emocjach odniosła ogromny sukces. Książki uwielbiane są zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców. Chętnie korzystają z nich również psychologowie, nauczyciele i terapeuci. Najmłodsi kochają je za kolorowe ilustracje i to, że historie w nich opowiedziane są łudząco podobne do tych, które sami, na co dzień przeżywają. Dzięki nim, dzieci nauczyły się rozpoznawać w sobie złość, smutek, strach, zazdrość, radość i wstyd. Wiedzą już, jak ważną rolę pełnią w ich życiu te emocje, jak je zrozumieć, jak wielką moc ze sobą niosą, i jak nad nimi panować, by nie popaść w kłopoty. Dorośli zaś, doceniają książki za ich treści nafaszerowane wiedzą i wskazówkami, ułatwiającymi dziecku radzenie sobie w trudnych chwilach, a rodzicowi wspieranie go w tych wydarzeniach. Za każdym razem podkreślają, że to najtrafniejsze instrukcje obsługi poszczególnych emocji.

W minionym roku duet pisarski wydał kolejną serię. Również w „Łączybajkach” autorzy kładą duży nacisk na świadomość uczuć. Jednak tym razem czytelnicy mają szansę przyjrzeć się tym emocjom w bardziej złożonych sytuacjach życiowych, a w dodatku, z perspektywy innych osób. Oprócz tradycyjnej opowieści znajdziemy tu Strony dla Małych, i dla Dużych, a więc teksty skierowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To z nich dowiadujemy się jak kierować swoimi uczuciami, by wszystkim żyło się po porostu dobrze, z obopólnym zrozumieniem, empatią i szacunkiem do siebie nawzajem.

I tak, pierwsza bajka z serii „Grzeczna niegrzeczność, czyli sposób na nadymki-drażliwce” podejmuje tak ważne tematy, jak grzeczność i asertywność. Mamy tu okazję przyjrzeć się kłopotom związanymi z ową grzecznością oraz tajemniczą mocą asertywności, które zupełnie inaczej odpierane są przez dzieci i dorosłych. Książka pozwala zastanowić się, nad tym, co właściwie znaczy, że dziecko jest grzeczne, czy to to samo co posłuszeństwo, i czy w ogóle asertywność jest grzeczna. To książka o umiejętności stawiania granic.

Z kolei „Bez kłótni ani rusz, czyli kto lubi konfliktoluby” doskonale nadaje się do rozmów z dziećmi o mądrym rozwiązywaniu wszelkich nieporozumień oraz radzeniu sobie ze złością, która najczęściej jest źródłem konfliktów. Autorzy podają receptę na różne sposoby rozwiązywania tego typu problemów oraz na naukę sztuki kompromisu. Podkreślając przy tym, że dobra kłótnia nie jest zła, bowiem zakończona porozumieniem uczy zdrowego podejścia do konfliktów. Książka ta jest rewelacyjną instrukcją obsługi konfliktu.

Obie książeczki są zdecydowane warte polecenia i jak najbardziej powinny się znaleźć w dziecięcej biblioteczce.

Oczywiście wszystkie książki dostępne są w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Dąbrowskiej w Choszcznie, do której Państwa serdecznie zapraszamy.

Total Page Visits: 1086 - Today Page Visits: 3