.

CHOSZCZEŃSKA NOC BIBLIOTEK 2022 – FOTOREPORTAŻ

Noc Bibliotek 2022 za nami. Tym razem odbywała się pod hasłem „To musi się powieść”. Ta, zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie, tradycyjnie już, dotyczyła kwestii lokalnych i odbyła się pod sparafrazowaną nazwą: „Im się powiodło”. Publiczność spotkała się więc ze znanymi i lubianymi choszcznianami, którzy w różnych dziedzinach życia odnieśli sukces na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

O tym, dlaczego bibliotekarki uderzyły w klimat lokalny, mówiła 8 października podczas choszczeńskiej edycji Nocy Bibliotek 2022 Halina Kluczewska. – Nasi czytelnicy zawsze żywo reagują na wszelkie akcje związane z naszym regionem. W przeszłych Nocach Bibliotek rozmawialiśmy o historii Choszczna utrwalonej na fotografiach, o prasie w Choszcznie i Choszcznie w prasie, o roli wojska w historii naszego miasta. Tym razem skupiłyśmy się na ludziach Choszczna, o których mówi się z uznaniem i z szacunkiem, z których choszcznianie są dumni. Zaprosiliśmy więc do naszej książnicy przedstawicieli różnych dziedzin. Choć reprezentują inne światy, to łączą ich dwa wspólne mianowniki: Choszczno i sukces. Pierwszy noszą w sercu, drugi zaś może być dla nich przedmiotem dumy i wzorem dla młodych mieszkańców Choszczna – tłumaczyła pomysłodawczyni wydarzenia Halina Kluczewska.

Honorowymi gośćmi sobotniego wieczoru byli więc ludzie nauki, kultury, biznesu i sportu, czyli: językoznawczyni prof. Katarzyna Węgorowska, astrofizyk prof. Łukasz Wyrzykowski, dziennikarz i publicysta Paweł Reszka, biznesmen Artur Gromadzki, sportowiec Paweł Czapiewski, stylistka fryzur Ewa Kawka, pisarka Joanna Kupniewska, artysta-plastyk Artur Groszkowski, aktorka Joanna Rybka-Sołtysiak, dyrygent dr Szymon Wyrzykowski, poeta Piotr Figas oraz trenerzy kajak polo: Ewa i Norbert Watkowscy. Każdy z bohaterów opowiedział o sile marzeń i o swojej, często nie łatwej, drodze do osiągnięcia kariery. Mówili także o ludziach, którzy w przeszłości byli dla nich inspiracją, a także o tych, którzy w młodości najpierw rozbudzali ich zainteresowania, a potem motywowali do działania. Goście zdradzili również własną receptę na sukces i szczęście. A w podsumowaniu imprezy podkreślili, że nieistotne jest to z jakiej miejscowości pochodzimy. Wszędzie bowiem, i na każdym polu można odnieść sukces. Najważniejsze jest to, by radość z niego mieć z kim dzielić.

Dodajmy, że sobotnie spotkanie, które poprowadziły Halina Kluczewska i Katarzyna Jezierska, poprzedził występ duetu AnMar. W standardach jazzowych zaprezentowali się również choszcznianie: Marta Kozłowska i Andrzej Wiśniewski.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji choszczeńskiej Nocy Bibliotek był quiz „Poznajmy się”. przygotowany przez bibliotekarkę Ewę Zajkowską Jego uczestnicy, za pomocą smartfona mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście i regionie, a przede wszystkim o znanych choszcznianach. Z zadaniem tym, podobnie jak rok temu, najlepiej poradził sobie: Tadeusz Krawiec.

Chętni mogli także obejrzeć wystawę okolicznościową „Ludzie Choszczna” autorstwa wspomnianej E. Zajkowskiej.

Choszczeńska Noc Bibliotek była także okazją do zaproszenia publiczności do wspierania działalności biblioteki dotyczącej gromadzenia dokumentów życia społecznego. To dzięki takim darom jak: stare fotografie, ulotki, pocztówki, wspomnienia, czy dokumenty historyczne, udało się przygotować niejedną wystawę, czy spotkanie. To wyżej opisywane, zostało w dużej mierze zorganizowane dzięki licznym wycinkom prasowym gromadzonym w choszczeńskiej bibliotece.

 

 

Total Page Visits: 2754 - Today Page Visits: 1