.

JACEK HUGO-BADER – SPOTKANIE AUTORSKIE

W niezwykle interesującą podróż w głąb Syberii, śladami tamtejszych szamanów zaprosił czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej  im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie, JACEK HUGO-BADER, autor takich reportaży jak: „Biała Gorączka”, „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”, „W rajskiej dolinie wśród zielska”, „Skucha” oraz „Audyt”.

Reporter opowiedział o szamanizmie, będącym częścią kultury tamtejszych rdzennych mieszkańców oraz o niebywałych ludziach, których miał przyjemność poznać na swej drodze. Przedstawił także niesamowite i trudne do uwierzenia nam europejczykom historie. Dowiedzieliśmy się np. czym jest szamańska choroba, która wybiera człowieka i tak długo go dręczy, dopóty ten jej nie przyjmie. Jacek Hugo-Bader, który od trzydziestu lat opisuje upadek imperium sowieckiego, mówił także o marzeniach i o silnym pragnieniu ich realizacji za wszelką cenę. Podkreślił, że on sam o szamańskim temacie marzył od dawna, jednak podchodził do niego z niepokojem. Po trzynastu latach zdecydował jednak, że nadszedł czas zmierzenia się z własnym strachem i wyruszył w swoją, jak mówi, najbardziej niezwykłą podróż życia, którą potem opisał w reportażu „Szamańska choroba”. Na uwagę zasługuje fakt, że książkę tę wydał samodzielnie, przy wsparciu dzieci (syn jest twórcą okładki publikacji, zaś z córką prowadzi wydawnictwo HBM Hugo-Bader Media) oraz – jak podkreśla  J. Hugo-Bader – dzięki błogosławieństwu szamanki Ałtany oraz szamanów Ondara, Kułana i Andrieja Pawłowa.

Rozmowę z Jackiem Hugo – Baderem, który gościł u nas po raz drugi, poprowadziła podobnie jak cztery lata temu, MARTA STANIEWSKA, członkini Dyskusyjnego Klubu Książki nr 1. Wydarzenie zorganizowano w ramach działalności DKK, dofinansowane zostało w całości ze środków Instytutu Książki.

Dodajmy, że  ze względu na aktualną sytuację epidemiczną, zostaliśmy zmuszeni odwołać wszystkie wydarzenia kulturalne z udziałem publiczności. Jednak dzięki lokalnej telewizji nie rezygnujemy z okazji do spotkań autorskich, korzystamy bowiem z możliwości nagrania ich przez telewizję i wyemitowania materiału na kanale E-CHO TV HD.  

Premiera w środę, 15 grudnia 2020 r. o godzinie 20.00. Zapraszamy .

Total Page Visits: 1517 - Today Page Visits: 1