.

NOC BIBLIOTEK 2021 ZA NAMI

O tym, że czytanie wzmacnia pamięć, pobudza kreatywność i wyobraźnię, a także korzystnie wpływa na nasze zdrowie, wiemy wszyscy. 9 października, podczas Nocy Bibliotek 2021, Choszcznianie pokazali, że czytanie wzmacnia także relacje międzyludzkie. Potwierdzili tym samym hasło tegorocznej choszczeńskiej akcji „Czytanie regionaliów wzmacnia lokalne więzi”, za co my bibliotekarze serdecznie dziękujemy.

Tegoroczna, ogólnopolska akcja „Noc Bibliotek” odbywała się pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Ta, organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie rozszerzyła tę myśl i swoją akcję przygotowała pod nazwą: „Czytanie regionaliów wzmacnia lokalne więzi.” O tym, dlaczego bibliotekarki uderzyły w klimat lokalny,  mówiła 9  października podczas choszczeńskiej edycji Nocy Bibliotek 2021 Halina Kluczewska. – Nasi czytelnicy zawsze żywo reagują na wszelkie akcje związane z naszym miastem, gminą. Wspierają również naszą działalność dotyczącą gromadzenia dokumentów życia społecznego. To dzięki ich darom, między innymi fotografiom, ulotkom, pocztówkom, czy dokumentom historycznym, udało się przygotować niejedną wystawę, czy spotkanie.  A  ponieważ zawsze miały one duży odzew, hasło tegorocznej choszczeńskiej Nocy Bibliotek zrodziło się samo – wyjaśniła główna animatorka październikowego wydarzenia. Zaapelowała przy okazji do zgromadzonych o dalszą pomoc w pozyskiwaniu materiałów takich jak: zdjęcia Choszczna, afisze, plakaty, pocztówki, pamiętniki, wspomnienia, czy foldery. – Są to zbiory, których nie możemy zakupić, a jedynie pozyskać jako dar – podkreśliła H. Kluczewska.

To właśnie na podstawie takich regionaliów powstały wystawy: „Historie jednego miejsca – Choszczno – okolice barbakanu” oraz „Wczoraj i dziś: Arnswalde – Choszczno”. Obie poświęcone są najbliższemu otoczeniu biblioteki, a zamieszczone tam archiwalne i współczesne zdjęcia ukazują pobliskie obiekty i ulice. Inauguracja wystaw odbyła się właśnie podczas sobotniego spotkania. Pierwszą z nich, przygotował Maksym Baczyński. Można ją oglądać do końca października w holu naszej biblioteki. Druga, którą stworzyła Halina Kluczewska, zostanie zamontowana już w listopadzie, w tym samym miejscu. Odwiedzający ją będą mogli porównać współczesne widoki, z tymi sprzed 20, 50, a nawet 100 lat.  Tu warto podkreślić, że na stronie internetowej www.artsteps.com wpisując hasło Choszczno oraz Arnswalde można zwiedzić jeszcze dwie inne wirtualne wystawy dotyczące naszego miasta.

Zwieńczeniem  tegorocznej edycji choszczeńskiej Nocy Bibliotek był quiz przygotowany przez bibliotekarkę Ewę Zajkowską. Jego uczestnicy, za pomocą smartfona mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście i regionie. Z zadaniem tym najlepiej poradzili sobie: Tadeusz Krawiec, Marta Staniewska i Małgorzata Majewska.

Choszczeńska Noc Bibliotek była także okazją do uhonorowania Tych, którzy brali udział w dwóch ostatnich ogólnopolskich edycjach Narodowego Czytania. Anna Lewicka, dyrektor biblioteki wraz z Wiolettą Kaszak, starostą choszczeńskim nagrodziły osoby angażujące się w działalność wzmacniającą czytelnictwo w naszym mieście.

Total Page Visits: 743 - Today Page Visits: 1