.

„ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”, CZYLI ŻONKILE 2020

Drodzy Czytelnicy,

w najbliższą niedzielę (19 kwietnia) uczcijmy wspólnie 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zachęcamy Państwa nie tylko do przypięcia wirtualnego żonkila, ale także do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r. Przypomnijmy, nasza biblioteka już po raz kolejny włącza się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” zainicjowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zazwyczaj zapraszaliśmy uczniów do Filii Publicznej, gdzie odbywały się liczne pogadanki i prezentacje, podczas których tworzyliśmy żółte żonkile – symbole zbiorowej pamięci wydarzeń z wiosny 1943 roku. Potem kwiaty trafiały do mieszkańców Choszczna. W tym roku nasze działania będą miały zupełnie inny charakter, bo i szczególne są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. Dlatego też w sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, Muzeum „Polin” postanowiło przenieść akcję do Internetu. I tak, 19 kwietnia zachęcamy Państwa do wirtualnego włączania się w akcję „Żonkile”.

1. Robimy żonkile. Wystarczy skorzystać z szablonu dostępnego na stronie muzeum https://www.polin.pl/pl/zonkile, wydrukować go i złożyć zgodnie ze wskazówkami. Organizatorzy zachęcają, by zrobić sobie zdjęcie z własnoręcznie przygotowanym żonkilem i umieścić je w mediach społecznościowych z hasztagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.

2. Jeśli nie mamy drukarki, możemy skorzystać z nakładek na zdjęcie profilowe na Facebooku lub udostępnić w mediach społecznościowych okolicznościową grafikę przygotowaną przez POLIN.

3. Wchodzimy na: https://www.facebook.com/polinmuseum, gdzie o godzinie 10:30 odbędzie się wykład Profesora Jacka Leociaka o oporze cywilnym w getcie warszawskizaś o 15.30 udamy się wraz z Beatą Chomątowską na wirtualny spacer śladami getta.

Dodajmy, że ambasadorami tegorocznej akcji są: Dorota Wellman, Barbara Kurdej-Szatan, Andrzej Seweryn, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski. To oni w poniedziałek (20 kwietnia) przeczytają fragmenty książek związanych z tegoroczną akcją. Oczywiście na: https://www.facebook.com/polinmuseum.

9:00-9:30 Barbara Kurdej-Szatan przeczyta fragmenty książek „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego oraz „Pan Apoteker” Katarzyny Ryrych. Wydarzenie skierowane do uczniów klas 4-6.

10:00-10:30 „Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym” – oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8.

12:00-13:00 Pokaz filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” ze wstępem i komentarzem historyka, edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika. Film skierowany jest do uczniów klas 8 i starszych, dostępny na platformie You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=MI3bEHjhYds .

13:00 – 13:30 Andrzej Seweryn przeczyta fragmenty książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Wydarzenie skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Zapraszamy do obejrzenia wideoinstrukcji samodzielnego wykonania żonkila: https://www.facebook.com/polinmuseum/videos/1138124423191805/

Zapraszamy do włączenia się w akcję.

Tutaj przeczytacie, jak obchodziliśmy ubiegłoroczną akcję: https://mbpchoszczno.pl/…/akcja-zonkile-w-filii-public…/

Total Page Visits: 676 - Today Page Visits: 1