.

Klub Przyjaciół Planety w akcji!

O tym jak dbać o otaczającą nas przyrodę i jak ważna jest ochrona najpiękniejszych przyrodniczo miejsc, 3 kwietnia rozmawialiśmy z uczniami klasy III c ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Choszcznie w ramach konkursu „Klimat na dobrą książkę”, którego organizatorami są: Fundacja FRSI i Wydawnictwo Widnokrąg. Inspiracją do zajęć była książka „Znikająca chata” autorstwa Ruth Lillegraven i Jensa Kristensena.

 Młodzi adepci Klubu Przyjaciół Planety, aby stać się jego pełnoprawnymi członkami musieli wykonać kilka zadań. Pierwsze z nich to praca z książką. Wykorzystując wiedzę zdobytą z lektury, podczas dyskusji dzielili się swoimi doświadczeniami na temat potrzeby ochrony środowiska naturalnego. Później, wcielając się w rolę bohaterów książki, zastanawiali się jakie cechy i umiejętności powinien posiadać prawdziwy detektyw. Jedną z wymienionych umiejętności było odczytywanie szyfrów. Przyszli detektywi poradzili sobie z zaszyfrowaną wiadomością, która zaprowadziła ich do naszych gości – pracowników Drawieński Park Narodowy. Nie można chronić przyrody, jeśli się jej nie zna i nie rozumie. Pani Irmina i Pan Tomasz, specjaliści od spraw edukacji ekologicznej, przybliżyli uczniom walory przyrodnicze i krajobrazowe parku, szczególną uwagę zwrócili na ochronę jej zasobów przed niszczeniem i zanieczyszczaniem oraz nakreślili zasady zachowania zwiedzających w trakcie turystycznych wypraw. Cenne informacje z pewnością przydadzą się podczas planowanej klasowej wycieczki do parku. Zwieńczeniem zajęć było uroczyste otrzymanie legitymacji agenta Klubu Przyjaciół Planety.

Te ciekawe, przeprowadzone w atrakcyjny sposób warsztaty skłoniły młodych ludzi do refleksji, dlaczego powinniśmy chronić przyrodę i w jaki sposób powinniśmy to robić.

Serdecznie dziękujemy Pani Irminie Jasińskiej-Szymkowiak i Panu Tomaszowi Boguckiemu z Drawieńskiego Parku Narodowego za inspirujące spotkanie.

tekst Izabela Szczyż i Irena Kozłowska, fot. Irena Kozłowska

Total Page Visits: 58 - Today Page Visits: 1