.

Dziennikarstwo regionalne – warsztaty dla uczniów z powiatu choszczeńskiego

„Fenomen mojej Małej Ojczyzny, czyli jak pisać o wydarzeniach i ludziach związanych z Powiatem Choszczeńskim” – to temat warsztatów dziennikarskich, które w naszej bibliotece poprowadziła profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego – dr hab. Katarzyna Węgorowska. Wzięli w nich udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, startujący w tegorocznej edycji konkursu o tytuł „Choszczeńskiego Pulitzera Szkolnego”.

Dr hab. Katarzyna Węgorowska, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego pochodzi z Choszczna. Tutaj uczęszczała do przedszkola, szkoły podstawowej i liceum. W choszczeńskich szkołach pracowała jako nauczycielka języka polskiego. Potem wyjechała do Zielonej Góry. Na tamtejszym Uniwersytecie stworzyła Pracownię Języka i Kultury Ludowej UZ (obecnie Pracownia Dziedzictwa i Kultury Ludowej UZ). Jest lingwokulturolożką. Na co dzień pracuje ze studentami m.in. polonistyki, dziennikarstwa, literatury popularnej i kreacji świata gier, kulturoznawstwa, politologii, historii, pedagogiki.

15 listopada 2023 roku spotkała się z choszczeńskimi uczniami, promując dziennikarstwo regionalne. Na kilka chwil uczestnicy prowadzonych przez Nią warsztatów zamienili się w regionalnych dziennikarzy prasowych. Przeprowadzali wywiady ze znanymi im postaciami z lokalnego środowiska i stworzyli własną gazetę, nadając jej regionalny, oryginalny tytuł oraz powołując skład redakcyjny kierowanych przez siebie czasopism. Pisali także artykuły, wcześniej poznając ich prawidłową budowę. A wszystko z poszanowaniem języka polskiego, kultury słowa i dyskusji oraz Małej Ojczyzny.

Niewątpliwym walorem listopadowych warsztatów było to, że młodzież miała również okazję spotkać się z choszczeńskim poetą – Piotrem Figasem. Obejrzała też najnowszy teledysk promujący piłkarską drużynę Pogoń Szczecin. Owo audiowizualne przedsięwzięcie zrealizowane zostało z udziałem choszczeńskiego dyrygenta – dr. hab. Szymona Wyrzykowskiego, prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Młodzi uczestnicy podkreślili, że chętnie umówiliby się z dyrygentem Szymonem Wyrzykowskim, by przeprowadzić z Nim wywiad. Wspomnieli także Piotra Harasimowicza, który nie tak dawno odwiedził naszą bibliotekę.

Dodajmy, że warsztaty dziennikarskie z 15 listopada bieżącego roku odbyły się w ramach współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie z Uniwersytetem Zielonogórskim. Zamknęły one cykl spotkań przygotowujących przyszłych adeptów dziennikarstwa do startu w konkursie o tytuł „Choszczeńskiego Pulitzera Szkolnego”, a więc uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Choszcznie, Szkoły Podstawowej w Lipianach, Zespołu Szkół Nr 1 w Choszcznie, Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie.

tekst: Katarzyna Jezierska, zdjęcia Irena Kozłowska

Total Page Visits: 112 - Today Page Visits: 2