.

Choszczeńska Noc Bibliotek 2023

Trudno nie zgodzić się z tegorocznym hasłem”Absurd nie czytać”. Biorąc pod uwagę fakt, że od 2016 roku, kiedy pierwszy raz organizowaliśmy Noc Bibliotek, motywem przewodnim były kwestie lokalne, postanowiłyśmy ten trend utrzymać, a hasło nieco skonkretyzować. Chciałyśmy też , aby więcej osób mogło wziąć udział w imprezach, więc odbyło się ich kilka.
Pierwsza z nich otrzymała hasło „Absurd nie czytać…. POEZJI CHOSZCZEŃSKICH POETÓW”. Powstała wystawa prezentująca przykłady wierszy jedenastu choszczeńskich poetów, których zbiorki posiadamy w naszych bibliotecznych zbiorach. Jeden z nich, PIOTR FIGAS, który właśnie wydał swój 5. tom poetycki, był bohaterem wieczoru inaugurującego tegoroczną Noc Bibliotek w dniu 29 września. Sama książka stała się tematem dyskusji pt. „O (braku) wrażliwości”, które z poetą przeprowadzili arteterapeutka i malarka Danuta Rolewska-Pająk ze Szczecina oraz inny choszczeński poeta i muzyk, Roman Szymański. Można było także posłuchać poezji w wersji śpiewanej dzięki grupie muzycznej „NAbokOFF” R. Szymańskiego.
Kolejne hasło choszczeńskie to „Absurd nie czytać… O SUKCESACH CHOSZCZNIAN”. Głównym bohaterem wieczoru 12 października był pochodzący z Choszczna PIOTR HARASIMOWICZ, założyciel i CEO firmy pod wiele mówiącą nazwą Vector Synergy, która na całym świecie świadczy usługi konsultacji IT i cyberbezpieczeństwa dla instytucji z sektora obronnego i kosmicznego. Powiedzieć, że jest to postać wyjątkowa inspirująca, to jakby nic nie powiedzieć. Historię swojego życia i niesamowitej kariery opowiadał z niezwykłą skromnością i szczerym uśmiechem na twarzy. A jest to tegoroczny Laureat 12.edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu zwanej „Oskarem Biznesu”. Odpowiadając na pytanie o drodze do sukcesu podkreślił, że to praca  zespołowa, a punktem wyjścia są marzenia. Imprezie także towarzyszyła wystawa, która oprócz bohatera wieczoru prezentowała wielki sukces innego Choszcznianiana, PAWŁA RESZKI, Laureata tegorocznej nagrody im. Dariusza Fikusa 2023 za dziennikarstwo najwyższej próby.
Odbyły się także dwie imprezy pod hasłem „Absurd nie czytać… KSIĄŻEK, KTÓRE ZOSTAŁY ZEKRANIZOWANE”. Pierwsza z nich, dedykowana dorosłym to jedna z kilku już zorganizowanych w ramach spotkań grupy literacko-filmowej BOOK MOVIE. Na wieczornym spotkaniu w dniu 5 X omówiliśmy książkę Kena Keseya „Lot nad kukułczym gniazdem” i obejrzeliśmy jej filmowa wersję. Wprowadzenie do dyskusji o problematyce dzieła poprowadził Artur Groszkowski, pracujący na co dzień z osobami z problemami psychicznymi.
Drugie skierowane było do dzieci. Obejrzały one 12 X adaptację filmową książki szwedzkiej autorki Fridy Nilsson „Moja mama gorylica”. Był też oczywiście literacki, książkowy pierwowzór i, jak to w kinie, popcorn. 
Najmłodsze dzieci wzięły udział w spotkaniu pod hasłem „Absurd nie czytać… NUT”.  Warsztaty pozwoliły przedszkolakom odkryć różnorodny świat dźwięków, a poprowadziła je AGNIESZKA CHWASTEK, nauczycielka muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej w Choszcznie i Akademii Muzycznej w Poznaniu.  

tekst: Halina Kluczewska, zdjęcia: Irena Kozłowska, Sandra Kąkolewska-Kłosak

Total Page Visits: 1353 - Today Page Visits: 2