.

Choszczeńska Noc Bibliotek 2023 – „Absurd nie czytać… wierszy choszczeńskich poetów”

W piątkowy wieczór (29 września) choszczeński poeta, aktor, uczestnik wielu akcji promujących czytelnictwo, a dla wielu młodych ludzi ceniony nauczyciel języka polskiego – PIOTR FIGAS, zabrał publiczność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choszcznie w podróż po rewirach swojej wrażliwości. Pomogli mu w tym przyjaciele: arteterapeutka Danuta Rolewska-Pająk oraz muzyk i poeta Roman Szymański. Okazją do tego była promocja najnowszego dzieła P. Figasa – tomiku poezji „Kronika otępienia”, w którym odnajdziemy wiele wątków poruszających temat śmierci, ale w ostatecznym rozrachunku także i nadziei, a przede wszystkim triumfu życia. Poeta podjął w nim również próbę znalezienia lekarstwa na wszechobecne zobojętnienie na cierpienie i niesprawiedliwość. Na uwagę zasługuje fakt, że okładkę tomiku „Kronika otępienia” zdobi zdjęcie wykonane przez choszczniankę Barbarę Bajorek.

Podczas spotkania P. Figas wiele słów poświęcił roli współczesnego twórcy „kronikarza”, którego zadaniem, szczególnie w czasach wszechobecnej dezinformacji, powinno być skupianie się na otwartości na świat, wsłuchiwanie się w jego opowieści oraz czytanie i interpretowanie znaków tak, by zniekształcenia prawdy m.in. w mediach społecznościowych, nie stanowiły przeszkody w odkrywaniu rzeczywistości.

Piątkowe wydarzenie uświetnił występ: Julii Bobrowskiej, Justyny Mazurek, Martyny Żyty i wspomnianego już Romana Szymańskiego. Wydarzenie było jednym z pięciu spotkań odbywających się w ramach tegorocznej Nocy Bibliotek i hasła „Absurd nie czytać… wierszy choszczeńskich poetów”.

Fot. Irena Kozłowska

Total Page Visits: 108 - Today Page Visits: 1