.

Artystyczna droga Artura Groszkowskiego

Artur Groszkowski, znany i ceniony artysta plastyk był gościem wtorkowego spotkania z choszczeńską młodzieżą. Twórca podzielił się z licealistami historią swojej artystycznej drogi – od fascynacji komiksem i fantastyką, poprzez abstrakcję, aż do współczesnych montaży cyfrowych. Artysta zachęcał uczniów do rysowania, czy malowania. Mówił o potrzebie rozwijania talentów i zainteresowań oraz sięganiu po literaturę, zdradzając przy tym, skąd bierze inspiracje do tworzenia swych dzieł, czy projektów.

W opisywanym spotkaniu uczestniczyła również Joanna Czechowicz, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Choszcznie, w którym pan Artur pracuje od 15 lat, m.in. jako terapeuta. Pani Joanna opowiedziała o codziennej pracy ośrodka, realizowanych tam projektach oraz inicjatywach aktywizujących środowisko osób z niepełnosprawnościami. Szczególną uwagę zwróciła na potrzebę edukacji społeczeństwa w obszarze niepełnosprawności. – Wciąż jeszcze niestety krąży wiele stereotypów, uprzedzeń i krzywdzących osądów, które należy zwalczać i marginalizować – powiedziała J. Czechowicz. Podkreśliła, że właśnie dzięki takim rozmowom z młodzieżą oraz integracyjnym akcjom społecznym, uda się zmienić podejście do osób z zburzeniami psychicznymi.

Należy zaznaczyć, że to właśnie w choszczeńskim ŚDS-ie pod bacznym okiem wspomnianych instruktorów: J. Czechowicz i A. Groszkowskiego, powstawały prace przestrzenne rozpoznawalne pod nazwą „Beksiński – Inspiracje”. – „Wszystko zaczęło się od papieru. Najpierw zaprezentowaliśmy naszym podopiecznym album obrazów Zdzisława Beksińskiego. Potem za pomocą zwykłej kartki znalezionej gdzieś mimochodem, klejąc plaster po plastrze tworzyliśmy nasze rzeźby” – tłumaczył pan Artur.

Dodajmy, że zgromadzona w bibliotece publiczność miała niebywałą okazję do obcowania z opisywaną sztuką, którą rozmieszczono zarówno w Czytelni dla Dorosłych, jak i w holu naszej instytucji.

Dobra wiadomość jest taka, że ową ekspozycję można oglądać jeszcze przez dwa tygodnie w godzinach otwarcia biblioteki.

Nadmieńmy, że spotkanie z Arturem Groszkowskim zamknęło cykl imprez organizowanych w naszym domu książki w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2023.

Tekst: Katarzyna Jezierska, zdjęcia: Irena Kozłowska

Total Page Visits: 262 - Today Page Visits: 1