.

„DULSKA I INNE” – NARODOWE CZYTANIE 2021

„DULSKA I INNE, CZYLI PORTRET KOBIECY W KLASYCE LITERATURY POLSKIEJ” to tytuł widowiska literackiego, które odbyło się w piątkowy wieczór (3 września) na skwerze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie. Spotkanie zrealizowano w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej Narodowe Czytanie 2021.

W tegorocznym święcie literatury wzięło udział ponad sześćdziesięciu mieszkańców powiatu choszczeńskiego. Wspólnie wysłuchali i przeczytali nie tylko historii Anieli Dulskiej i jej rodziny – bohaterów dramatu „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, który był lekturą tegorocznego Narodowego Czytania, ale także innych bohaterek literackich. Skąd takie połączenie? – Powodów jest kilka, jednak najważniejszym jest ten, że chcieliśmy wyjść od dobrze znanego czytelnikom i wielbicielom teatru tekstu Zapolskiej, by pokazać, jak pięknie realizuje on uniwersalny temat przekraczania granic, poszukiwania własnego miejsca w życiu, wyzwalania się z ograniczeń narzuconych przez rodzinę czy sferę społeczną.

Prześledziliśmy w jaki sposób inne bohaterki literatury polskiej poradziły sobie z tym wyzwaniem, przed którym zresztą, każdego dnia staje każdy z nas. Staraliśmy się także – nieco upraszczając sprawę, odpowiedzieć na pytanie, jak daleko lub jak blisko jest im, czy też nam do Anieli Dulskiej – tłumaczy ANNA STETKIEWICZ, która przygotowała scenariusz do choszczeńskiej edycji Narodowego Czytania. Bibliotekarka wraz trzydziestoma lektorami zabrała uczestników  piątkowego spotkania w podróż przez kilka epok, sięgając po takie dzieła jak: I. Krasicki „Żona modna”, A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”, E. Orzeszkowa „Nad Niemnem”, B. Prus „Lalka”, A. Mickiewicz „Grażyna”, S. Lem „Solaris”, H. Mniszkówna „Trędowata, W. Reymont „Chłopi”,  W. Gombrowicz „Ferdydurke”, K. Makuszyński „Szaleństwa panny Ewy”, czy H. Sienkiewicz „Pan Wołodyjowski”. Jak w kalejdoskopie zmieniali się autorzy, bohaterowie, utwory i ich język. Wszystko po to, by przedstawić wielką i jakże piękną tajemnicę kobiecości – od przyziemnej Anieli Dulskiej, po szlachetną Krzysię Drohojowską.

Widowisku towarzyszyła wystawa fotograficzna „Dulska i inne…”, przedstawiająca bohaterki literackie, w które wcieliły się choszczeńskie bibliotekarki, a także występ młodych artystów z Klubu 12 BZ w Choszcznie. Utworem Jeremiego Przybory „Jesienna Dziewczyna” zwieńczyli tegoroczną edycję akcji czytelniczej Narodowe Czytanie 2021.

Serdecznie dziękujemy trzydziestoosobowej grupie miłośników literatury powiatu choszczeńskiego, którzy wcielili się w role przygotowanych tekstów oraz tym wszystkim, którzy pomogli przy organizacji wydarzenia.

Przypomnijmy, że akcję „Narodowe Czytanie” po raz pierwszy zorganizowano w 2012 roku. Pierwszą lekturą, którą Polacy wspólnie przeczytali był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Rok później czytano „Zemstę” Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, polskie nowele oraz „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Obsada NARODOWEGO CZYTANIA 2021
„Dulska i inne, czyli portret kobiecy w klasyce literatury polskiej”

G. Zapolska, Moralność Pani Dulskiej
Małgorzata Kloczkowska, Filip Tomaszczuk

I. Krasicki, Żona modna
Agnieszka Czukiewska, Sławomir Giziński, Bronisław Mielczarek

A. Mickiewicz, Pan Tadeusz
Agnieszka Leciejewska, Dorota Białach

E. Orzeszkowa, Nad Niemnem
Beata Staruch, Michał Tomaszczuk

B. Prus, Lalka
Joanna Kupniewska,  Martyna Żyta

A. Mickiewicz, Grażyna
szer. Karolina Chrzan, st. szer. Jacek Borodiuk

G. Zapolska, Moralność pani Dulskiej
Halina Kluczewska, Ewa Zajkowska

E. Orzeszkowa, Nad Niemnem
Ewa Jabłońska, Anetta Bikowska

S. Lem, Solaris
Izabela Szczyż, Piotr Figas

H. Mniszkówna, Trędowata
Izabela Baczyńska,  Małgorzata Szemlij

W. Reymont, Chłopi
Barbara Laszko

G. Zapolska, Moralność Pani Dulskiej
Karolina Kowalczyk, Weronika Mazurek

W. Gombrowicz, Ferdydurke
Nadia Malinowska, Wiesław Kieruzel, Roman Szymański

K. Makuszyński, Szaleństwa panny Ewy
Katarzyna Jezierska, Wojciech Sierakowski

H. Sienkiewicz, Pan Wołodyjowski
Wioletta Kaszak, Wioletta Witkowska, Krzysztof Kozikowski

J. Przybora, Jesienna dziewczyna
Julia Bobrowska, Anna Kuźniak, Holly McClean, Roman Szymański

narrator: Marta Staniewska
scenariusz i opracowanie tekstu: Anna Stetkiewicz
scenografia:  pracownicy MBP
dźwięk i nagłośnienie: Stanisław Twarogal, Choszczeński Dom Kultury

fotoreportaż: Irena i Roman Kozłowscy

Wystawa fotograficzna „Dulska i inne…”
fotografia i postprodukcja obrazu: Piotr i Katarzyna Jezierscy
modelki – choszczeńskie bibliotekarki: Halina Kluczewska, Izabela Szczyż, Wioletta Witkowska, Ewa Zajkowska, Anna Stetkiewicz, Barbara Laszko, Katarzyna Jezierska.

Zapraszamy do obejrzenia materiału, który przygotowali Klaudia Kaszyńska i Paweł Lemiesiewicz z E-CHO Telewizji Choszczno.

Total Page Visits: 1587 - Today Page Visits: 1